יום רביעי, 24 בפברואר 2016

יש לכם ילדים בבתי ספר מתוקשבים? כדאי שתקראו. (נוסח מתוקן)


  שלום לכל חברי וחברותי. מזמין אתכם לצפות בסרט שצילמו בערוץ 1 על קרינה ורגישות לקרינה, שאני (לצערי) נמנה על גיבורי הסרט. כעת, משפורסם הסרט, מותר כבר לגלות את הסקופ הכי מצמרר שיש בו, ואני מציע לקרוא את זה היטב כדי להבין את גודל השערוריה: משרד החינוך טוען , שבדק 2,700 בתי ספר, ולא מצא שום חריגות קרינה. 

משרד החינוך טוען, שבדיקות הקרינה מבוצעות בשיתוף עם המשרד להגנת הסביבה.          
האמנם?? בא נראה מה אומר על כך האיש שאחראי על הקרינה במשרד להגנת הסביבה (פרופ' סטליאן גלברג):

   "הבדיקות כפי שמבוצעות היום, לא מתאימות לבדיקת קרינת הווי פיי, והודענו על כך למשרד החינוך. אין לנו שיטות מדידה וציוד מדידה לווי פיי, ואני לא ערוך להתעסק בזה.  הווי פיי מבחינתנו הוא מחוץ לתחום לחלוטין. ...אין הנחיות... המשרד להגנת הסביבה לא יכול לקחת על עצמו ברגע זה את הנושא הזה..." סוף ציטוט.
    (אנחנו זוכרים כמובן, גם את דברי פרופ' סדצקי האחראית מטעם משרד הבריאות על סכנות הקרינה הבלתי מייננת, ולדבריה, התקן רלוונטי רק להשפעות חימום, וכלל לא על נושאים בריאותיים ומחלות, כגון סרטן).
.
   גיל כהן (האחראי על קרינה בתדר גבוה) מהמשרד להגנת הסביבה,  הודה שאין נוהל למדידות ווייפיי, והסביר בישיבת הוועדה לזכויות הילד, מדוע: "זו קרינה כל כך נמוכה שקיבלה פטור מהיתר כתוב בחוק הקרינה הבלתי מייננת." גם בתצהיר לבג"ץ (בעתירה נגד הכנסת הווי פיי לכיתות) כתב  ד"ר סטיליאן גלברג: "בשל רמות הקרינה המזעריות הנובעות מנתבים אלחוטיים, התקנתם והשימוש בהם אינם טעונים היתר על פי חוק הקרינה הבלתי מייננת".   אגב,  פרופ' סטליאן בעצמו כתב את הסעיף הזה בחוק ! (מי שמאמין שהקרינה בכיתות נמוכה - מוזמן ליטול מד קרינה מתאים, למדוד ולהזדעזע).
 
   אז בינתיים, יש לנו כאן 2,700 בתי ספר שנערכה בהם בדיקת קרינה לפי "אין-נוהל", שהרי מי שקובע את הנהלים מודה ש"אין נוהל", כלומר , כל מודד יכול למדוד לפי ראות עיניו. ירצה המודד - ימדוד ליד ראשי התלמידים. לא ירצה - ימדוד במרכז הכיתה. ירצה - ימדוד בזמן שכל המחשבים פועלים. לא ירצה - ימדוד בזמן אחר. ירצה - יכייל את מכשיר המדידה לעשות ממוצע... וכן הלאה..

    מבולבלים?  זה סימן שיש לכם הגיון בריא, וזה פתרון החידה:

גם המשרד להגנת הסביבה, וגם משרד הבריאות , מדברים בכפל לשון. לדוגמה, לפני הגשת העתירה לבג"ץ נגד הכנסת הווי פיי לכיתות, יצרו משרדים אלו מצג שווא, כאילו הם שותפים להתנגדות, ולמעשה, הגישו לבג"ץ תצהירים המאשרים מבחינתם את הכנסת הוויי פיי לכיתות !!
   התצהירים שהגישו לבג"ץ מתבססים בין היתר, על וועדה בין משרדית, ומשרדי החינוך, הבריאות והגנת הסביבה היו שותפים מלאים בהמלצותיה. בהמלצות אלו נכתב בין ההיתר, שהם מכירים בצורך שבשימוש ברשת אינטרנט אלחוטי בכפוף למגבלות ... הגבלות אלו משלמות מס-שפתיים, ובין השאר, קוראות "להעדיף אינטרנט קווי על אלחוטי", וזאת,  במקום לאסור אינטרנט אלחוטי בצורה מפורשת (ויש בתי ספר בעולם שכבר עושים את זה).
      

     טענתי בעבר, שמשרד החינוך אינו אומר את האמת לציבור בנושא זה, אבל טעיתי. משרד החינוך קיבל (להפתעתנו) גיבוי ממשרד הגנת הסביבה והבריאות להכניס קרינת ווי פיי לכיתות, אך... היתר זה ניתן ואושר במגבלות חמורות !  
   זה לא מונע ממשרד החינוך להטעות ולרמות אותנו במהלכים אחרים (למשל, להצהיר על 
עדיפות לכאורה לתקשורת קווית, ובפועל לדחוף תקשורת אלחוטית)
                                                                                                                             
   פרופ' סיגל סדצקי הרי מכירה בכך שהתקן לא מגן על בריאות הציבור, ומודה במפורש שהוא רלוונטי רק לעניין חימום רקמות, ומצד שני מסרבת למשל,  להמליץ על הורדת סף הקרינה, היות שלדבריה , "הידע המדעי כיום אינו מאפשר את כימות הסיכון הכרוך בחשיפה לקרינת רדיו". (להזכירכם: פרופ' סדצקי בעצמה השתתפה במחקר האינטרפון, שקשר בין קרינה לגידולי מוח !).
   אם נעקוב אחר עמדתם נראה, שכפל לשון זה מאפיין אותם לאורך כל הדרך. למשל,  פרופ' סטליאן הצהיר (בראיון בגל"צ) בנושא המונים החכמים האלחוטיים (מים גז וחשמל), שאם הם יכנסו לשימוש, רמת הקרינה הכללית תעלה ב-20%, ומצד שני, התיר את הקמתם והפעלתם (במגבלה של שידור בהספק של עד 100 מילי-וואט), בטענה שרמת הקרינה שלהם נמוכה. הכיצד??.
   פרופ' סטליאן הצהיר במפגש עם פעילים ורגישים לקרינה, שבדיקות הקרינה בכיתות לא מתאימות לוויי פיי, ואין לו כלל כלים למדוד את זה, ומצד שני הוא טוען, שקרינה זו נמוכה וקיבלה פטור. אם אין לך כלים למדוד את זה, איך אתה יודע שהקרינה נמוכה??
      כדאי גם לשים לב, שהמשרד להגנת הסביבה ניסח את עמדתו כך,  שהוציא את עצמו מאחריות לתביעות משפטיות. (אם אין נוהל מדידה ולא מודדים וויי פיי, כי זו קרינה "נמוכה" - מי יכול להאשים אותם שיש קרינה??).
  .
  

לסיכום:
1.  ילדים חשופים לקרינה בבתי ספר המתוקשבים ע"י וויי פיי ואינטרנט אלחוטי, אינם מוגנים כלל מבחינה בריאותית (אלא אך ורק בהיבט תרמי). בפועל, קרינה זו גורמת לנזקים ביולוגיים ותחלואה בטווח רחוק.

2. משרד החינוך מצהיר בעד עדיפות לתקשורת קווית, ובפועל דוחף אלחוטית. לטענתו, כל בדיקות הקרינה נמצאו תקינות !

3. משרד הבריאות אומר מצד אחד "כדאי לאמץ את עיקרון הזהירות המונעת", במיוחד אצל ילדים, ומצד שני הוא מכיר בצורך בשימוש באינטרנט אלחוטי.

4. המשרד להגנת הסביבה אומר, ש...בכלל אין נוהל בדיקה לוויי פיי.


5. שלושת המשרדים הנ"ל, קבעו בשיתוף פעולה אדוק, ניסוחים עמומים ומעורפלים, כדי לאפשר הכנסת קרינה מסוכנת, אך בו בזמן "לצאת צדיקים".   התנהלות משרד החינוך  בנושא זה  מלווה בקופת שרצים נוספת. משרד החינוך בוחר להכניס את הלמידה המתוקשבת בכוח רב, וללא תהליך בחינה הדרגתי, תוך שהוא בוחר להתעלם מחוות דעת מומחים שטוענים שלמידה מתוקשבת גורמת לילדים נזקים בריאותיים (בעיות ביציבה, בראייה, פיתוח הרגלים של חוסר בתנועה, בעיות שלד ומפרקים), בעיות חברתיות (דיכוי קשרים חברתיים ואמפתיה אנושית), בעיות פדגוגיות (שטחיות, תזזיתיות, הישגים נמוכים). גם טענות של מומחי קרינה,  אודות לסכנות ארוכות טווח - נדחו ע"י המשרד, תוך שהוא בעצם עורך ניסוי על ילדי ישראל, ומקווה ומשער שהתוצאות יניחו את הדעת.


   לא נותר לנו ההורים, אלא להתאגד באמצעות הוועדים, ולעצור את הקרינה בעצמינו.

    מוזמנים לשתף את הפוסט. תודה.
דברי גיל כהן בישיבת וועדת הכנסת:כדי להבין לעומק את הסיבה שבדיקות הקרינה לא מראות את רמת הקרינה האמיתית, היכנסו ל"ללא קרינה בשבילך", בקישור: http://norad4uh.blogspot.co.il/ ולמי שמעוניין, אלה עיקרי הדברים:
לא ניתן לבדוק קרינה ממערכות WIFI באותו נוהל ובאותם מדי קרינה כמו בדיקת אנטנות סלולריות, זאת מכיוון שקרינה ממערכות WIFI משודרת באלפי פולסים קצרים כל שנייה ובמשך רוב השניה - אין שידור. כמו כן, מד קרינה איטי (ורוב המדים של מודדי הקרינה המוסמכים על ידי המשרד להגנת הסביבה מודדים פעמים ספורות בשנייה) - לא ימדוד כלום. במקרה של קרינה מאנטנות סלולריות, רוב השנייה יש שידור  ולכן גם מד קרינה איטי יראה משהו (לא הכל). כמו כן נוהל הבדיקה מול אנטנות סלולריות הוא פשטני מאוד (!) ביחס לנוהל הבדיקה הדרוש בכיתה עם ציוד סלולרי ואלחוטי. בנוסף לכך, המודדים עורכים ממוצעים על פני 6 דקות, במקום להראות ולהתייחס אל שיאי הקרינה הנמדדת, ובגלל זה תוצאות המדידה יוצאות "אפסיות". אגב, פרופ' סטליאן גלברג האחראי על הקרינה מטעם המשרד להגנת הסביבה, מכיר היטב את הטענות הללו].

עמיר בורנשטיין הסביר זאת היטב, בוועדת החינוך של הכנסת (https://youtu.be/tA5MXhbzxMU):


 
    נ.ב. במאמר מוסגר, כפי שהדברים נראים כיום, נראה לכאורה, שיש אינטרסים כלכליים סמויים ורבי עוצמה, שדוחפים  את הכנסת התיקשוב האלחוטי לכיתות. לפי פרסום דו"ח עגום של מרכז אדוה, 
(http://adva.org/wp-content/uploads/2014/09/hafrataedu.pdf) הרי שבמסגרת הפרטת החינוך בישראל, תאגידי היי־טק רבים מפעילים תכניות לקידום החינוך הטכנולוגי, לדוגמה: אינטל, מוטורולה, י.ב.מ. ועוד. פעילות התאגידים מגוונת, והיא כוללת תרומות של תשתיות טכנולוגיות כדוגמת מחשבים ומעבדות וכן הרצאות ושיעורים תלמידים על חונכות ידי עובדי החברות, פיתוח תכניות לימוד בתחום הטכנולוגיה והעברתן בבתי־ספר, ועוד. ברור שחברות ישאפו לקדם את ענייניהם, גם אם הדבר כרוך בציוד פולט קרינה.  


קישור להודאה של פרופ' סטליאן על כך שהתקן למעשה לא מגן:  https://www.youtube.com/watch?v=Dlys4SETT3s
קישור להודאה של פרופ' סדצקי על כך שהתקן למעשה לא מגן: https://www.youtube.com/watch?v=dGq28278Pt0
קישור לתצהירי סטליאן וסדצקי בבג"ץ:
 https://www.docdroid.net/bO5GueW/-.pdf.htmlתגובה 1:

  1. האם יש דרך , קופסה?
    כדי לשים בכתה את הטלפונים ולמנוע מהקרינה להתפשט?

    השבמחק